Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Słoneczka religia zdalnie

6.04

KATECHEZA ŚWIĘTA MARIA  MAGDALENA –TA , KTÓRA PIERWSZA UJRZAŁA ZMARTWYCHWSTAŁEGO.                                                                                                    

Witam was: „ Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. W ostatnim czasie świętowaliśmy Wielkanoc . Świętowaniem cieszymy  serca , brzuchy i nasze dusze. Bez świętowania byłoby smutno , nudno i obco.  Czy  wiesz z jakiego  powodu   radowaliśmy  i cieszyliśmy się w  Wielkanoc? Pomyśl i powiedz to swoim bliskim. Ewangelia świętego Jana pięknie opisuje to ważne zdarzenie . Mówi nam , że Bóg wybrał  światków , którzy mają zanieść świadectwo o tym co się dokonało innym ludziom.  

 

Dziś wam o tym opowiem.                                                                                                                                                                                                   

  Gdy wczesnym rankiem  Maria Magdalena  szła do Jezusowego grobu , widziała wszystko w kolorze nocy i smutku  . A tam …niespodzianka! Błysnęło  słońce i oświetliło grób – otwarty i pusty ! „Jak to ?- pomyślała Maria Magdalena .-Nie dość , że Jezus umarł , to jeszcze zniknęło Jego ciało ? I nawet nie mogę Go olejkiem pachnącym posmarować? I może już nigdy Go nie zobaczę?, ”. Jeśli tak pomyślała ,  to i zapłakała  , więc widziała wszystko przez łzy w oczach- i grób , i ogród , i jeszcze kogoś  . Pomyślała , że to ogrodnik, więc spytała, czy on nie wie, co się z ciałem Jezusa stało. Wtedy usłyszała  , jak ten ktoś mówi jej po imieniu „Mario…”.  

 

Przetarła więc oczy i rozpoznała … Jezusa . Całkiem żywego  ! Chciała uchwycić Jezusa za stopy , zatrzymać , nie oddać GO -  nikomu!  Ale Jezus powiedział :”Nie zatrzymuj  Mnie „…No tak , radością trzeba się dzielić , a nie zatrzymywać ją sobie .Trzeba tą cudowną nowinę  nieść do tych tak zapłakanych , jakby z Jezusem  wszystko umarło. I ją, Marię Magdalenę , o zaniesienie im tej nowiny poprosił Jezus .Przecież to ona pierwsza widziała Pana ! Pierwsza po Aniołach , niech więc biegnie jak na skrzydłach ze łzami radości i opowiada . A my też – tak jak  ona.                                                                                                   

Zadanie : Posłuchaj piosenki o Świętach Wielkanocnych:

https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3tU                                                                           

Na podstawie  usłyszanej piosenki  wymień znaki Świąt Wielkanocnych .                                                                                                                         

Pokoloruj załączony obrazek.

2.04

Katecheza ŚWIĘCIMY POKARMY W KOSZYCZKU WIELKANOCNYM– WIELKA SOBOTA . Witam was: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Dziś opowiem wam o kolejnym bardzo ważnym dniu , ale zanim to zrobię , przypomnijcie rodzicom , bliskim co dzieje się w kościele w Niedzielę Palmową , Wielki Czwartek i w Wielki Piątek (Droga Krzyżowa) Wielka Sobota to szczególny dzień ciszy całego Kościoła .Odwiedzamy w tym dniu Grób Pański i czuwamy na modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. W Wielką Sobotę oczekujemy na zmartwychwstanie Pana Jezusa . Na zmartwychwstanie Pana Jezusa wskazują słowa Pisma Świętego (Pana Jezusa nazywano czasami Synem człowieczym). Przeczytajcie razem z rodzicami fragment z Ewangelii św. Mateusza. „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi .Oni zabiją Go , ale trzeciego dnia zmartwychwstanie”(MT 17,22b-23a). – Zastanów się i powiedz na podstawie usłyszanego tekstu Pisma Świętego , kiedy Pan Jezus zmartwychwstanie? Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Święcenie pokarmów jest starym zwyczajem .

Przypomina o tym , że spożywanie posiłku jest również czynnością świętą . Dlatego   powinniśmy modlić się przed i po jedzeniu , na znak  , że wszystko co robimy ma wychwalać Pana Boga.                                                                           

Pokarmy ,  które   wkładamy do koszyczka wielkanocnego są symboliczne.                                                                                                                                                  

Jajka są symbolem nowego życia.   W koszyczku nie powinno zabraknąć  baranka z chorągiewką. Ma on symbolizować zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa i zwycięstwo nad śmiercią.                                               

Sól w święconce miała chronić przed zepsuciem .Wiele osób obok niej kładzie  w koszyczku wielkanocnym także pieprz i chrzan . Pieprz to symbol nieśmiertelności , pełnej wiary . Natomiast chrzan przypomina o pokonaniu  męki goryczy przez Chrystusa.                                                

Chleb – podstawowy pokarm  symbolizuje Chrystusa będącego chlebem życia dla chrześcijan.                                                                                                         

 Kiełbasa lub wędlina, którą wkładamy do koszyczka wielkanocnego -przynosi zdrowie , płodność i dostatek .                                                            

  W święconce od niedawna również pojawia się ciasto , to znak umiejętności i  doskonałości

Koszyczek wielkanocny przyozdabiamy gałązkami bukszpanu.                                                                              

 Zadania : 1.Pomóż w przygotowaniu święconki                                                                                                              

Ozdoby wielkanocne możemy wykonać sami  , będą pięknie się prezentowały na stole wielkanocnym. Podaję link  do wykonania koszyczka wielkanocnego :  https://www.youtube.com/watch?v=7znHmPZS0wU   2.Pokoloruj załączoną kolorowankę.    

 

   

30.03

Katecheza EUCHARYSTIA UCZTĄ MIŁOŚCI –WIELKI CZWARTEK.

 

Witam was : „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Jak już wam wspomniałam Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Dlaczego on jest taki wielki ? Wiele osób mówi , że zbliżające się Święta Wielkanocne to święta najważniejsze w roku . Dlatego w kolejnych katechezach będziemy odkrywać i rozumieć wielkość Świąt Wielkanocnych. Dzisiaj zatrzymajmy się nad tymi wydarzeniami , które miały miejsce w Wieczerniku. Wieczernik według tradycji chrześcijańskiej to sala , gdzie odbyła się Ostatnia Wieczerza . Właśnie tam Pan Jezus spotkał się po raz ostatni ze swoimi uczniami . Tylko Jezus wiedział , że to ostatnia Jego kolacja z uczniami . Dlatego chciał im powiedzieć i dać coś najważniejszego , jakby samego siebie. Jezus nazwał ich ukochanymi przyjaciółmi i wziął misę z wodą , by umyć im nogi jak najmilszy sługa. To był wzór , żeby oni też tak sobie służyli i tak siebie kochali.

 

Apostołowie nie rozumieli tego do końca , nawet Piotr i nawet Jan przytulony do Jezusa . Zwłaszcza Judasz miał ukryte złe myśli , z którymi poszedł sobie w noc , by potem Jezusa zdradzić . Jezus chciał na pożegnanie …poczęstować ich sobą samym .Dlatego wziął chleb i powiedział , żeby jedli , bo to jest już Jego Ciało . A potem o winie powiedział , że to już jest Jego Krew, by ją pili .Zrobili to posłusznie , ale chyba nie rozumieli . Dopiero długo potem zrozumieli , że to była pierwsza Msza święta , a oni stali się kapłanami. To dzięki kapłanom Pan Jezus może być wszędzie z nami w Chlebie i w Winie , goszcząc nas i częstując jak najukochańszych gości. Zadania : Kiedy będziesz na Mszy świętej pomyśl , że ona jest pełna Jezusowej Miłości. Posłuchaj i spróbuj się nauczyć pieśni ”Ofiaruję Tobie Panie Mój” –podaję link do pieśni https://www.youtube.com/watch?v=Pdhg49qAYCw